Přidáš se?

V případě, že máte zájem přihlásit dceru do oddílu, kontaktujte nás prosím na mail sidla.vedouci@skaut.cz.

Jak přihlásit dítě do oddílu?

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte do oddílu, ozvěte se nám na mail sidla.vedouci@skaut.cz. V mailu prosím uveďte jméno a příjmení dítěte, rok narození a kontakt (ideálně mail), na který se Vám můžeme ozvat.

Pokud Vaše dítě ještě není ve školním věku, ale chcete si jeho přijetí do oddílu pojistit, je možné jej zapsat do pořadníku. V tomto případě výše uvedené informace prosím ještě doplňte o rok, ve kterém pravděpodobně půjde do 1. třídy.

Zajímavé informace, pokud se nemůžete rozhodnout, zda dítě zapsat:

Co je skauting?

Skauting je celosvětové hnutí, v jehož středu stojí výchova dětí a mladých lidí. Klukům a holkám nabízí širokou paletu aktivit a činností. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí.

Dospívající a dospělí skauti a skautky se mohou stát vedoucími díky vzdělávacím kurzům a seminářům. Foto: Tadeáš Renza

To vše v bezpečném prostředí party kamarádů a pod dohledem zkušených vedoucích, kteří kluky a holky na cestě jejich rozvoje provází. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat.

Skautů a skautek je na světě přes 50 milionů a jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto celosvětového společenství! Foto: Jan Pešek

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích a teritoriích světa. Náš oddíl je součástí Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 50 procent, na současných více než 67 tisíc.

Dobrodružství, charakter, příroda, ale také kamarádi. Často i na celý život. Foto: Jaroslav Šafer

Co děláme?

Skautské aktivity jsou pestré v klubovně i v přírodě:

Skauting přináší dětem všestranný rozvoj, ale většinu času to je zábava! Foto: Jakub Kozák
  • Hrajeme si. Každou hrou se něco učíme, ať už vědomě (balení batohu, první pomoc) nebo nevědomě (spolupráce, pomoc druhým, schopnost naslouchat).
  • Putujeme přírodou a poznáváme ji. Chodíme na výpravy, učíme se oceňovat krásu přírody nebo význam toho, co vytvořil člověk, využíváme znalosti při táboření pod stanem i širým nebem.
  • Hýbeme se. Hry, tradiční i netradiční sporty na výpravách a táborech, rozcvičky a další pohybové aktivity nás zabaví, unaví i pořádně protáhnou.
  • Objevujeme technologie. Třeba 3D tisk, GPSky, sociální sítě nebo online nástroje, které nám ulehčí život. Učíme se, jak je používat, na co si dávat pozor, a že to s nimi nemáme přehánět.
  • Nebojíme se výzev. První sjíždění řeky, lezení po skalách nebo spaní pod širým nebem zanechá vzpomínky na celý život.
  • Jsme v kontaktu se světem. Každý skautský rok nabízí možnosti mezinárodních setkání osobně i na dálku. A z některých vzniknou celoživotní přátelství, návštěvy či společné výpravy a tábory.
  • Užíváme si čas s kamarády. Ve skautu nikdo není sám: navzájem se podporujeme, sdílíme zážitky a pečujeme o svá přátelství.
  • Stáváme se zodpovědnými a čestnými občany. Nebojíme se stát za pravdou a demokracií, zapojit se tam, kde je třeba, neváháme pomoci druhým a chránit přírodu.
Technologií ani médií se nebojíme. Věnujeme se mediální výchově a často si děti mohou praxi vyzkoušet. Foto: Jaroslav Šafer

Skautská činnost se odehrává na pravidelných schůzkách (každý týden), jednodenních i vícedenních výpravách (1x za měsíc) a na letním táboře, který je vrcholem skautského roku.

Proč se stát skautem/skautkou?

První pomoc se učíme v bezpečném prostředí už od mala. Buď připraven! Foto: Zuzana Havlínová
  • Skauting je pestrý a rozvíjí kluky a holky v různých oblastech
    Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností.
  • Díky skautu si děti najdou dobré kamarády
    Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život.
  • Ve skautu je prostor pro každého
    Skauting je postavený na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. I děti, které jsou třeba trošku nemotorné, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění, v něm najdou pevné a bezpečné místo.
  • Skauting posiluje dovednosti, díky kterým se vaše děti neztratí
    Od těch praktických, jako je přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako je týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým.
  • Skauting dokáže kluky a holky “odpojit”
    Skauting přináší opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to.
  • O kluky a holky se ve skautu starají zapálení a vzdělaní vedoucí
    Junák – český skaut klade na své vedoucí vysoké nároky, s cílem držet vysokou kvalitu programu i zajistit bezpečné prostředí pro děti.
  • Skauting je finančně dostupný
    Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný.

Více o skautingu najdete na webu Junáka – českého skauta.

A část z nás jsou vodní skauti, kteří se navíc učí spousty vodáckých dovedností! Foto: Martin Svoboda