Oddíl

KDO JSME?

Jsme 36. dívčí skautský oddíl z Brna, který je součástí 24. střediska Vrbovec. Říkáme si Šídla.

Skautování si s námi užijí holky ve dvou věkových kategoriích – světlušky ( 6-11 let) a skautky (12-15 let).

Pravidelně se scházíme v klubovně na Vrbovecké 2, která je umístěna na okraji městské části Bystrc. Kromě toho společně podnikáme různé akce, výpravy a taky trávíme v létě 14 dní na tábořišti v Moravském krasu.

Co je to skauting?

Skautské hnutí založil lord R. Baden – Powell, ženské hnutí jeho manželka Olave, zakladatelem českého skautingu je prof. A. B. Svojsík.

Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí – zaměřuje se na intelektuální, tělesné, ale i duchovní, mravní a sociální schopnosti. Chceme, aby byly děti připraveny na život, schopny plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě i celému lidskému společenství. Tohoto se snažíme dosáhnout v souladu s principy a metodami stanovenými již zakladateli skautingu.

Jako dívčí oddíl, spadáme do dvou světových skautských organizací a to WAGGGS a WOSM.

WAGGGS – World Association of Girl Guides and Girl Scouts je největší mezinárodní dobrovolnickou organizací pro dívky a mladé ženy ve světě. Jejím posláním je „umožnit dívkám a mladým ženám rozvinout svůj plný potenciál jako zodpovědných občanek světa“.

V této organizaci je více než 12 miliónů dívek a mladých žen ve 144 zemích.

WOSM – World Organization of the Scout Movement je celosvětovou neziskovou organizací, jejímž cílem je pomáhat členským národním skautským organizacím sloužit mladým lidem a vychovávat je bez ohledu na to, k jaké rase patří, jakou víru vyznávají, jakou mají barvu pleti nebo z jakých sociálních podmínek pochází.

Naším cílem je podpořit děti především v těchto cílových oblastech:

• prohloubit všestrannou kreativitu
  • naučit se samostatnosti
  • mít rád přírodu
  • najít si přátele
  • umět si hrát
  • spolupracovat
  • získat nové znalosti i zkušenosti

Co děláme a jak to u nás chodí?

Skautský rok začíná trochu později než škola a to většinou v říjnu. Celoroční fungování oddílu je doprovázeno hlavním tématem, které má za cíl prohlubovat konkrétní dovednosti dětí v poutavém příběhu.

Každý týden probíhají odpoledne schůzky rozděleny podle věku dívek. Program je uzpůsoben jednotlivým dětem, aby měly možnost vyjádřit a projevit se každá zvlášť, ale také se zapojit do kolektivu a učit se spolupráci s ostatními. Na schůzkách děti kromě her zábavnou formou seznamujeme s historií skautingu, učíme znalosti a lásce k přírodě, toleranci a sociálním dovednostem, ale i soběstačnosti a schopnostem poradit si v nestandardních situacích. Většinou odpovídá program jednotlivých schůzek danému ročnímu období.

Přibližně jednou za čtrnáct dní pořádáme pro děti akce o víkendech. Pravidelně mezi ně zařazujeme výlety do přírody, rukodělnou činnost, návštěvy kulturních akcí, den her a samozřejmě se účastníme střediskových akcí, kde se potkáváme se spřátelenými oddíly Kormoránů, Panterů, Poštolek a Termitů.

V létě pak pořádáme pro dívky tábor v přírodě se zábavným i naučným programem. Pro mladší pak nabízíme Příměstské tábory probíhající v domácím prostředí naší klubovny.